Çocuklarda Kullanılan (Pediatrik) Şurupların Dozu Nasıl Ölçülür? Çocuklara İlaç Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklarda Kullanılan (Pediatrik) Şurupların Dozu Nasıl Ölçülür? Çocuklara İlaç Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu ilaçların kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerin en başında ilacın doğru dozda kullanımı geliyor. Peki doğru dozu ölçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Birçok çocuk ilacı sıvı formda gelir. Sıvı ilaçları çocuklar için yutmak haplara göre daha kolaydır, ancak bunların doğru şekilde ölçülmesi daha zor olabilir. Bu yazıda, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı aldığından emin olmanıza yardımcı olacak ipuçları ve dikkat etmeniz gereken bilgileri vereceğiz.

Sıvı formdaki ilaçlar; reçeteli ilaçlar veya takviye ürünleri gibi alacağınız tezgah üstü (OTC) ürünler olabilir. Bu ilaçların kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerin en başında ilacın doğru dozda kullanımı geliyor. Peki doğru dozu ölçerken nelere dikkat etmeliyiz? 

Sıvı İlaçların Dozu Nasıl Ölçülür?

İlacı gereken miktarda kullandığınızdan emin olmak için öncelikle kullanım talimatı veya doktorunuzun tavsiyesini inceleyin. Çocuğunuzun kilosuna göre yapılan doz hesabından emin olduğunuzda, gereken miktarda ilacı almak için dozaj aletleri kullanın.

Sıvı ilaçlar şırınga, ilaç kabı veya özel ilaç kaşığı kullanılarak ölçülmelidir. Çoğu zaman ilaçların kutusunda ilaç kaşığı veya ölçekli damlalık bulunur. Oral bir şırınga genellikle kullanılacak en doğru dozaj aracıdır. Özellikle 5 mL’den daha az miktarları ölçerken şırınga tercih edilmelidir. Eğer ilacın yanında herhangi bir ölçek aleti bulunmuyorsa eczanenizden şırınga edinmenizi tavsiye ederiz.

Evde kullanılan çay kaşıkları ve yemek kaşıkları, ölçüleri farklı olabileceğinden ilaç dozlarını ölçmek için kullanılmamalıdır!!

Şırınga veya Damlalık Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Şırıngayı reçete edilen ilaç dozuyla doldurun. Pistonun siyah çizgisinin üst kısmını şırınganın üzerindeki istenen doz veya sayıyla hizalayarak dozu ölçmeyi unutmayın. 

  • Şırıngayı dik tutun ve hava kabarcıklarını hafifçe vurarak ucuna getirin. Uçtaki havayı dışarı çıkarmak için pistonu yavaşça itin.

  • Şırıngada doğru miktarda ilacın kaldığını kontrol edin. Gerekirse daha fazla ilaç ekleyin. Fazla ilacınız varsa fazladan ilacı şişeye geri püskürtün.

  • Damlalığı veya şırıngayı ağzına kadar doldurmayın. Çocuğunuza ne kadar vermeniz gerektiğini görmek için talimatları dikkatlice okuyun.

  • İlacı boğazın arkasına püskürtmeyin. Bunun yerine, çocuğunuzun dili ile ağzının kenarı arasına yavaşça püskürtün. Bu yutmayı kolaylaştırır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlacın yemeklerle birlikte mi yoksa aç karnına mı verilmesi gerektiğini kontrol etmeyi, kaçınmanız gereken yiyecekler varsa talimatlara uymayı unutmayın.

Çocuğunuza belirli bir ilacı ne sıklıkta vermeniz gerektiğini öğrenmek için etiketleri dikkatlice okuyun. Eğer "günde dört kez" yazıyorsa, dört kez çocuğunuzun uyanık olduğu saatlerde verin; onu başka bir doz için uyandırmanız gerekli değil. Öte yandan, talimatlarda "altı saatte bir" yazıyorsa, bunun çocuğunuzun uyanıkken veya uyurken ilaca günün her saatinde ihtiyacı olduğu anlamına gelip gelmediğini öğrenmeniz gerekir. Doktorunuza ve eczacınıza danışabilirsiniz. 


27 Şubat 2024, 13:17