Epilasyon Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Epilasyon Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Epilasyon işleminden sonra, gözeneklerde açılma, ciltte tahrişler ve özellikle hassas bir cildiniz varsa bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Epilasyon işleminden sonra, gözeneklerde açılma, ciltte tahrişler ve özellikle hassas bir cildiniz varsa bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. İster ağda, ister epilatör, krem, lazer veya tıraş makinesini tercih edin, her işlem için epilasyon sonrası bakım rutinine uymanız tavsiye edilir.

İstenmeyen tüylerden arındırdıktan sonra cildinize peeling yapmayın!

Epilasyon işlemi sırasında cildin tahriş olma olasılığı yüksektir. Bu işlemden sonra hem AHA ve BHA asitleri içeren kimyasal peelinglerden hem de tanecikli mekanik peeling uygulamalarından kaçınılmanılır. Özellikle işlemden önce ve sonraki ilk 24 saat içinde fırçalama gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Cildinizde tahriş olmadığından emin olduğunuzda, fırçalama veya diğer yöntemlerle eksfoliasyon yapmak ölü deri hücrelerini temizleyerek batık kılları önleyecektir. 

Cildinizi güneşe maruz bırakmayın!

Yüksek SPF güneş kremi kullansanız bile, epilasyon işleminden hemen sonra, özellikle de ağda, epilatör veya kremle epilasyon yaptıktan sonra güneş ışığına doğrudan maruz kalmanız önerilmez. Lazer epilasyonda ise tedavi süresi boyunca güneşten kaçınmanız gerekecektir. UVA ve UVB ışınları cildi kurutma ve hassaslaştırma etkileri sebebiyle bu tip işlemlerden sonra cilde zarar verecektir. 

Epilasyon sonrası sıcak banyo ve havuz ziyaretlerinden kaçının!

Epilasyon uygulamalarından sonra ciltte küçük lezyonlar bulunabilir. Bu sebeple herhangi bakteriyel veya mantar kaynaklı mikroplara karşı enfeksiyon riski taşır. Evde yapacağınız sıcak banyolardan veya sauna, havuz ziyaretlerinden özellikle epilasyon işlemlerinin hemen sonrasında kaçınmalısınız. Koltuk altı gibi bölgelerde terlemeyi önlemek için pudra uygulaması öneriler arasında yer alıyor. Ancak terlemeyi önleyici ürünleri kullanmayın.

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık ve tahriş varsa:

Bu durumda kızarıklığı hafifletmek için birkaç yöntem denenebilir. Öncelikle soğuk kompres uygulaması şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır. Soğuk banyo da fayda gösterir. Kızarıklık yavaşça azalacaktır. Ayrıca enfeksiyon riskini en aza düşürmek için cilt bölgesinin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir.

Lazer epilasyon sonrası cildinizi sert hava koşullarına maruz bırakmaktan kaçının (aşırı soğuk ve sıcak).


17 Mart 2024, 19:02