Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas cilde sahip olanlar için batma, yanma, kaşıntı ve diğer belirtilerin nasıl önlenebileceğine dair yedi ipucu:

Hassas Cilt Belirtileri Nelerdir?

Hassas cilde sahip kişiler sıklıkla karıncalanma, kaşıntı, batma, yanma gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu belirtilerin sebep olacağı çeşitli durumlar olabileceğinden, doğru tanı için bir dermatolog muayenesi önerilmektedir.

Ne yazık ki hassas bir cilde sahip olmanın bazı zorlukları mevcut. Yüzünüze sürdüğünüz bir ürüne cildinizin fazla tepki vermesi muhtemeldir. Kullanacağınız yeni bir bakım ürünü veya bir makyaj malzemesi istediğiniz sonucu vermeyebilir. 

Hassas cilde sahip pek çok kişinin yaptığı yaygın bir hata; ürünleri ilk önce deneme yapmadan kullanmaktır. Bir uzmandan veya bir arkadaşınızdan aldığınız tavsiye ile bir ürünün size uygun olacağını düşündüğünüzde, her zaman beklenen sonucu alamayabilirsiniz. Mutlaka uygulama yapmadan önce vücudunuzun küçük bir kısmında (kulak arkası, boyun gibi) bir deneme yapmalısınız. Herhangi bir tahriş, kızarıklık veya diğer cilt çatlaklarının görülmesi için en az 24 saat bekleyin. Cildiniz aşırı duyarlıysa, testi cildinizin başka bir küçük kısmında tekrarlayabilirsiniz. Bu noktada her şey yolundaysa, cildinizin diğer bölgelerine güvenle uygulayabilirsiniz. Ancak cildiniz tepki vermeye devam ediyorsa o ürün sizin için uygun olmayacaktır.

7 HASSAS CİLT BAKIM İPUCU

Hassas cilde sahip olanlar için batma, yanma, kaşıntı ve diğer belirtilerin nasıl önlenebileceğine dair yedi ipucu.

1. Semptomları Tetikleyen Faktörleri Anlayın

Hassas ciltler için en yaygın tetikleyiciler arasında cilt bakım ürünlerindeki kokular, boyalar ve parabenler gibi bileşenler bulunur. Diğerleri duman gibi çevresel maddeleri içerir. Hassas cilt alevlenmelerinin uyku, stres ve beslenme eksikliği ile ilişkili olması da yaygındır. Tetikleyen faktörleri anladıktan sonra bunları hayatınızda azaltmaya ve yönetmeye çalışın.

2. Hassas Ciltler İçin Tasarlanmış Ürünleri Kullanın

Cilt bakım ürünlerinin cilt sağlığını iyileştirme ve tahrişi azaltma arasında bir denge sağlaması gerekir. Öncelikle hassas ciltler için etiketlenmiş ürünleri arayın. Bu, hipoalerjenik, yumuşak veya hafif olan ürünleri içerebilir. 

Ürünlerin içerik listesini okumaya özen gösterin. Sodyum lauril sülfatlar, petrokimyasallar, parabenler, ftalatlar ve sentetik boyalar içeren ürünlerden kaçının. Hassas bir cildiniz varsa uçucu yağlar ve bitkisel özlerden de kaçınılmalıdır. En iyi ürünler, aloe vera, shea yağı, hindistan cevizi yağı, hyaluronik asit, papatya, ayçiçeği çekirdeği yağı ve E Vitamini gibi cildinizi sakinleştirecek bileşenler içeren ürünlerdir.

3. Cildinize Nazik Olun

Temizleme ve peeling, hassas cildi tahriş eden en muhtemel uygulamalardır. Bu aşamalarda nazik ürünler kullanmak en iyisi olacaktır. Yüzünüze sert baskı uygulamaktan veya fırçalamaktan kaçınmalısınız. Hassas ciltlere uygun, yumuşak bir ürün kullanarak haftada bir veya iki kez peeling yapabilirsiniz. Ek olarak, tanecikli eksfoliasyon ürünleri yerine hafif kimyasal peeling tercih edilmesi önerilir. 

4. Kullandığınız Ürün Sayısını Sınırlayın

Hassas ciltler için tasarlanmış olanlar da dahil olmak üzere belirli ürünlerin kombinasyon halinde kullanılması semptomları tetikleyebilir. En iyi yaklaşım, rutin olarak kullandığınız ürün sayısını sınırlamaktır. Günlük rutininize birer temizleyici, nemlendirici ve SPF ürünü eklemeniz yeterli olacaktır.

5. Yeni Ürünler Eklerken En İyi Uygulamaları Takip Edin

Cilt bakımınıza yeni ürünler eklerken mutlaka deneme testi yaparak ilerleyin. Böylece alevlenmelerin önüne geçebilir ve sizde hassasiyet oluşturan ürünleri tespit edebilirsiniz. 

6. Kötü Tepkilerden Sonra Ara Verin

Cildiniz hassasiyet reaksiyonu verdiği durumlarda, bu rutininize ara vermeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. Yakın zamanda yeni bir ürün denediyseniz o ürünü kullanmayı bırakmayı düşünebilirsiniz. Cildinize dengeli ve sağlıklı bir duruma dönmesi için zaman tanıyın.

7. Kısa ve Ilık Duş Alın

Uzun süre ve sıcak suyla yapılan banyolar rahatlamanıza yardımcı olabilir ancak hassas cilde zarar verir. Banyo sürenizi ılık su kullanarak 10 dakika ile sınırlamak sizin için faydalı olabilir. Vücudunuz için kullanacağınız duş jeli ve sabun ürünlerinin hassas ciltler için üretilmiş, boya, koku ve diğer sert maddeler içermeyen ürünler olmasına özen gösterin. 


27 Şubat 2024, 14:00