Yüz Toniği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yüz Toniği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doğru yüz toniği seçerken yapabileceğiniz en iyi şey, cildinizi tahriş edebilecek veya mevcut sorunların alevlenmesine neden olabilecek sert içerikli formüllerden uzak durmaktır.

Tonikler genellikle cildi temizledikten sonra, cildin pH ve nem dengesini geri kazandırmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda gözeneklerin görünümünü azaltmaya, cildin sıkılaşmasına ve fazla sebum ve kirin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Günlük rutininize yüz toniği eklemek çoğu zaman ışıltılı, daha taze bir görünümün anahtarı olabilir.

Geleneksel olarak tonikler, ciltteki fazla yağı gidermek için formüle edilmiş sıkılaştırıcı ürünlerdir. Geçmişte özellikle sivilceli ciltte fayda sağlamak üzere kullanılıyordu, ancak genellikle yüksek konsantrasyonda alkol içermeleri sebebiyle cildi kurutucu etkiye sahiplerdi. Günümüzde hala yağı ve kiri temizleyen yeni nesil tonikler bulunsa da bunların aynı zamanda cildi beslemesi ve yenilemesi gerekiyor. Tonikler, sonrasına uygulanacak serum, nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünleri için de astar görevi görüyor.

Çeşitli aydınlatıcı, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı bileşenlerle günümüzde pek çok tonik çeşidi mevcut. Doğru yüz toniği seçerken yapabileceğiniz en iyi şey, cildinizi tahriş edebilecek veya mevcut sorunların alevlenmesine neden olabilecek sert içerikli formüllerden uzak durmaktır. 

İşte Kaçınılması Gereken İçeriklerin Kısa Bir Listesi:

Alkolden Kaçının: Alkol ciddi bir kuruma etkisine sebep olabilir. Hassas cildi alevlendirebilir ve tahriş edebilir.

Yoğun Parfüm İçeriklerinden Kaçının: Ürünlere eklenen parfüm formülleri alerji, dermatit, solunum sıkıntısı gibi potansiyel olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Ftalatlar ve Parabenlerden Kaçının: Bu içerikler genellikle raf ömrünü uzatmak ve bileşenlerin cilde nüfuz etmesine yardımcı olmak için kullanılan düşük maliyetli koruyuculardır. Ancak tehlikeli tarafı: bu kimyasallar obezite, kısırlık, sperm sayısında azalma, üreme bozuklukları, meme kanseri ve kardiyovasküler olaylarla ilişkilendirilmiştir. Kokulu bir ürün kullanıyorsanız kokunun ftalat içermediğinden emin olun.

Salisilik asit: Akneyle mücadele eden yüz toniklerinde sıklıkla bulunan salisilik asit, güçlü bir etkiye sahiptir. Güvenli kullanıma uygun konsantrasyonlarından (%2) fazla olan kullanımından kaçınmak gerekebilir. 

Benzoil peroksit: Genellikle sivilcelerle mücadele etmek için de kullanılan benzoil peroksit, her cilde uygun olmamakla birlikte ciltte soyulmaya neden olur. Doktor kontrolünde kullanımı tavsiye edilir. 

Yüz toniği nasıl seçilir?

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi burada da önemli olan cilt tipinize uygun olanı seçmektir. İçindekiler etiketini kontrol edin ve kötü kimyasallar içeren veya alkol, parabenler veya yapay kokular gibi kurutucu maddeler içeren bir ürün seçmediğinizden emin olun. Bunun yerine, antioksidan özelliklere sahip yeşil çay, cildi yumuşatmak için aloe vera, sebum dengelemek için cadı fındığı veya cildi sıkılaştırıcı olan saf gül suyu veya glikolik asit gibi içerikleri tercih edebilirsiniz.

 


27 Şubat 2024, 13:26