Akne Tedavisinde Altın İğne Yöntemi

Türkiye'den Haberler 19 Eylül 2023
Akne Tedavisinde Altın İğne Yöntemi

Akne Tedavisinde Altın İğne Yöntemi

Akne, genellikle ergenlik dönemindeki gençleri etkileyen, ancak 30 yaş sonrasında da görülebilen bir cilt sorunudur. Akne skarları, akne hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı izlerdir ve genellikle yüzde çukur şeklinde bulunurlar. Uzmanlar, aknenin kişisel olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve tedavinin buna göre belirlenmesi gerektiğini vurguluyor. Akne izleri, cildin altındaki kolajen liflerinin hasar görmesi sonucu oluşur. Bu izler, akne hastalarının psikolojik sağlığını olumsuz etkileyebilir ve yaşam kalitelerini düşürebilir. Bu nedenle akne izlerini tedavi etmek önemlidir.

Akne izlerini tedavi etmek için kullanılan yöntemler arasında lazer tedavileri, fraksiyonel radyofrekans (altın iğne), PRP (Platelet Rich Plasma), mezoterapi, dermapen, kimyasal peeling ve dermal dolgular bulunur. Akne oluşumunda genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, çevresel etmenler ve hormonal değişikliklerin rol oynadığını belirten uzmanlar, glisemik indeksi yüksek gıdaların akneyi tetikleyebileceğini ve ayrıca süt ürünleri, whey proteini içeren takviyelerin de akne oluşumunu artırabileceğini açıklıyor.

Altın iğne tedavisi, cildin alt katmanlarına radyofrekans enerjisi göndererek cildin onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. Bu yöntem, ciltte kontrollü bir hasar oluşturarak doğal kolajen üretimini artırır ve kan akışını iyileştirir. Altın iğne, cildin üst tabakasına zarar vermeden, cildin alt tabakalarına radyofrekans enerjisi iletilmesini sağlar. Bu sayede ciltteki akne izleri düzeltilir. Altın iğne işlemi genellikle 3-6 haftada bir, 3-4 seans olarak uygulanır. İşlem sırasında minimum ağrı hissedilir ve lokal anestezik krem kullanılır. İşlem sonrasında ciltte kızarıklık oluşabilir, ancak bu genellikle birkaç saat içinde kaybolur. İşlem sonrası cilt güneşe karşı korunmalıdır.

Altın iğne işlemi, dolgu, subsizyon, mezoterapi, PRP gibi diğer cilt tedavileri ile birleştirilebilir. Ancak hamilelik, emzirme, kalp pili kullanımı, açık yara veya enfeksiyon durumlarında bu işlem uygulanmamalıdır. Akne ve akne izleri ile ilgili endişeleriniz varsa, bir dermatologdan tavsiye almak önemlidir. Size en uygun tedavi seçenekleri konusunda uzmana danışarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Reklam