Bilimsel Gelişmeler

Kan Testiyle Parkinson Hastalığı Erken Teşhis Edilebilir!

Londra Üniversitesi Koleji ve Goettingen Tıp Merkezi'nden bilim insanları, Parkinson hastalığını semptomlar ortaya çıkmadan yıllar önce teşhis edebilen yeni bir kan testi geliştirdi.

10 Saat Önce

Kadınlar Regl Döneminde Sportif Faaliyetlerde Daha İyi Performans Gösteriyor!

Yeni bir araştırmaya göre, sporcu kadınlar regl dönemindeyken daha az hata yapıyor ve daha hızlı tepki veriyor.

11 Gün Önce

Evlilik Kansere Karşı Kalkan Oluyor: Sevgi Hayatta Kalma Şansını Artırıyor!

Araştırmacılar, evliliğin kanserli hastalarda hayatta kalma şansını önemli ölçüde yükselttiğine dair çarpıcı bulgulara ulaştı.

03.06.2024

Hitit Üniversitesi’nin Geliştirdiği Nanotüp İşleme Yöntemi Tescillendi

Hitit Üniversitesi'nde geliştirilen çok duvarlı karbon nanotüplerin yüzey alanlarının artırılması yöntemi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

02.05.2024

Göz Tansiyonu Sinsi İlerleyen Bir Hastalık!

Göz tansiyonu, sinsi bir şekilde ilerleyen ve görme kaybına neden olabilen ancak genellikle farkına varılmayan bir hastalıktır.

25.04.2024

Parkinson Erkeklerde Daha Fazla Görülüyor

Hareket başta olmak üzere birçok kısıtı beraberinde getiren Parkinson hastalığı, erkeklerde çok daha yaygın olarak ortaya çıkıyor.

22.04.2024

Çölyak Hastalığı Genetik Kökenli

Genetik kökenli nedenlerle ortaya çıkan çölyak, ömür boyu glutensiz beslenme gerektiriyor. Uzmanlar dikkat edilmesi için uyarıyor.

19.04.2024

Stres ve Travma Yaşlanmayı Hızlandırıyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar, stres ve travmanın biyolojik yaşlanma sürecini etkileyebileceğini ve ruh sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor.

19.04.2024

Erkeklerde Akciğer Kadınlarda Meme Kanseri Önde

Her yıl yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi koyulan ülkemizde erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri yaygınlık gösteriyor.

18.04.2024

Hormon İlaçları Tümör Riskini Artırıyor Olabilir

Fransa'da yapılan bir araştırma, uzun süreli ve düzenli hormon ilacı kullanımının beyin tümörlerine etki ettiği sonucuna ulaşıldı.

09.04.2024