Cildiniz Morarıyorsa Dikkat!

Türkiye'den Haberler 3 Kasım 2023
Cildiniz Morarıyorsa Dikkat!

Cildiniz Morarıyorsa Dikkat!

Cilt morarmaları, yaşla birlikte daha sık görülmekle birlikte genellikle zararsızdır ve tedavi edilmeden kaybolur. Ancak, morlukların yüz, gövde veya sırt gibi sıradışı bölgelerde görünmesi durumunda ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.Uzmanlar, cilt morarmaları hakkında bilgi vererek, bu morarmaların genellikle küçük kan damarlarının darbeler veya yaralanmalar sonucu çatlamasıyla meydana geldiğini açıklıyor. Bu tür morluklar başlangıçta koyu renkte görünür ve zamanla yeşil-sarı renge dönerek kaybolurlar.

 

Morarmaların yaşla birlikte arttığını ve kadınlarda daha yaygın olduğunu belirten uzmanlar, cildin yaşlanması ve kan damarlarının zayıflamasının bu morarmaları etkilediğini söylüyor. Ayrıca, bazı ilaçlar da kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltarak kolay morarmaya neden olabilir. Aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, antibiyotikler, antidepresanlar bu ilaçlara örnektir. Kolay morarmaların bazı durumlarda kanın pıhtılaşma sorunlarını veya kan hastalıklarını işaret edebileceğine dikkat çeken uzmanlar, yüz, gövde veya sırt bölgelerinde morarmaların hekime başvurmayı gerektirebileceğini ve bu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka bir uzmana danışması gerektiğini belirtiyor.

 

Cilt morarmalarının genellikle zararsız olduğunu, ancak sürekli ve büyük morarmaların altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında bir doktora başvurmak her zaman en iyisi olacaktır.

Reklam