Edirne Eczacı Odası Başkanı Kılıçcıgil: “İlaç firmaları depolarımıza gerekli ilaçları yollamıyor”

Türkiye'den Haberler 20 Aralık 2023
Edirne Eczacı Odası Başkanı Kılıçcıgil: “İlaç firmaları depolarımıza gerekli ilaçları yollamıyor”

Kılıçcıgil'in açıklamasına göre; geçtiğimiz cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanan İlaç Fiyat Kararnamesi sonrası 17 lira 55 kuruşa yükselen ilaç Euro kuru dolayısıyla firmalar ilaç teminini durdurdu.

Geçtiğimiz cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanan İlaç Fiyat Kararnamesi sonrası ilaçta Euro kur fiyatı %25 arttırılarak 17 lira 55 kuruşa yükseltilmişti. Bu gelişme sonrasında firmaların eski fiyattan ilaç vermek istemediğini dile getiren Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil; "İlaç Fiyat Kararnamesi’nde yüzde 25’lik geçişin 25 Aralık’ta olacağından dolayı da önümüzde bir haftalık sürecimiz var. Bu arada da ilaç firmaları maalesef depolarımıza gerekli ilaçları yollamıyorlar. Biz tedarik etmede ciddi sıkıntılar yaşıyoruz"  açıklamasını yaptı.

Hali hazırda birçok ilacın bulunmakta zorlanıldığı göz önünde bulundurulduğunda, 25 Aralık'a kadar geçecek olan sürede ilaç temininde yaşanacak sıkıntıların daha fazla mağduriyete sebep olabileceğinden korkuluyor. Konuya dikkat çekmek isteyen Kılıçcıgil, tedarik sorunun önüne geçilmemesinin ciddi sıkıntılar oluşturacağına değinerek şunları dile getirdi:

"Bilindiği üzere cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan İlaç Fiyat Kararnamesi’yle birlikte ilaçtaki Euro kurumuz 17 lira 55 kuruşa yükseltildi. Bu yaklaşık yüzde 25’lik bir artış ve yıl içindeki ikinci artışımız. Bilindiği üzere temmuz ayında da ilaçlara yüzde 30.5 oranında bir zam gelmişti. Bu da ekstra yüzde 25 zam oldu. İlaçta temel konumuz hem ilacın bulunabilirliği, bu ilaç Euro kuruyla sağlanıyor ama bir de vatandaşın ekonomik olarak bu ilaçlara ulaşmasıyla gerçekleşiyor. Özellikle bu son artışlardan sonra vatandaşlarımızın bütçelerine ayrılan kalemde ciddi bir artış yaşanacağı hepimizin malumu. Biz Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan özellikle eşdeğer bandı bugün yüzde 5, onun ciddi şekilde arttırılarak vatandaşlarımıza daha az fiyat farkı çıkmasını en azından talep ediyoruz. Bunun yetkililer tarafından değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun öbür tarafında da ilacın bulunabilirliği var tabii ki. Bizim için son derece kıymetli. Önceki dönemlerde Euro kurunun yılda bir kere değerlendirildiği dönemlerde Kasım, Aralık aylarında ciddi yoklarla boğuşuyorduk. Bu dönem bu görece daha az ancak ilaç firmaları, bazı ecza depoları bu ilaç zammını önceden öğrenmesi sebebiyle ilaçta son bir hafta 10 gündür, eczanelerimiz ilaca ulaşmada son derece ciddi sıkıntılar yaşıyor. Diğer yandan İlaç Fiyat Kararnamesi’nde yüzde 25’lik geçişin 25 Aralık tarihinde olacağından dolayı da önümüzde bir haftalık sürecimiz var. Bu arada da ilaç firmaları maalesef depolarımıza gerekli ilaçları yollamıyorlar. Biz tedarik etmede ciddi sıkıntılar yaşıyoruz."

Reklam