Migren Dostu Ofis ve Fabrikalar Geliyor

Dünyadan Haberler 5 Ekim 2023
Migren Dostu Ofis ve Fabrikalar Geliyor

Migren Dostu Ofis ve Fabrikalar Geliyor

Dünya Başağrısı Cemiyeti ile Avrupa Migren ve Baş Ağrısı Birliği'nin başlattığı proje kapsamında ofisler, fabrikalar ve şirketler "migren dostu" iş yerleri haline getiriliyor. Migren hastalarının iş yerlerinde daha rahat ve verimli çalışabilmesi için bu projenin hayata geçirildiğini belirten Prof. Dr. Derya Uludüz, migrenin dünya genelinde giderek arttığını ve bu artışın birçok faktöre bağlı olduğunu ifade etti. Migrenin kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü ve hormonal değişikliklerin bu artışta etkili olduğunu vurgulayan Uludüz, modern yaşam tarzının da migrenin sıklığını artırdığını söyledi. İş yerlerinde çalışanların migrenle uyumlu ortamlarda çalışabilmesini sağlamak için Migren Dostu İş Yeri projesinin başlatıldığını belirtti.

Projeye göre, iş yerleri migren dostu sertifikası alabilmek için önce migren farkındalık eğitimlerine tabi tutuluyor. Daha sonra iş yeri ortamı migren hastalarının ihtiyaçlarına uygun hale getiriliyor ve düzenli olarak denetleniyor. Verilen sertifikaların uluslararası düzeyde geçerli olduğunu vurgulayan Uludüz, bu projenin hem migren hastaları için hem de iş yerlerinin verimliliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Migrenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Uludüz, migren aşılarının son dönemde kullanılmaya başlandığını ve migren atağını durdurma konusunda etkili olduğunu söyledi. Ayrıca migrenin tetikleyicilerini tanıyarak ve uygun önlemleri alarak migren atağını önceden engellemenin mümkün olduğunu vurguladı.

Migrenin artık ömür boyu sürdürülebilir bir şekilde kontrol altına alınabileceğini ve migren dostu iş yerlerinin bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini belirten Prof. Dr. Derya Uludüz, migrenle yaşamak zorunda olabileceğinizi ancak migrenle yaşamanın bir kader olmadığını ifade etti.

Reklam