Sağlıkta Şiddet Bitmek Bilmiyor!

Sağlıkta Şiddet Bitmek Bilmiyor!

Mersin'in Tarsus ilçesinde nöbetçi eczaneye aynı gecede iki kez saldırıldı.

Sağlıkta şiddet haberleri bir türlü bitmek bilmiyor. Mersin’in Tarsus ilçesinde faaliyet gösteren bir eczacı meslektaşımız, nöbet sırasında saldırıya uğradı. Fiziksel şiddete maruz kalan meslektaşımız, karakolda saldırganları şikayet ederken, saldırganlar bir kez daha eczaneye geldi ve bu kez de meslektaşımızın eczanede bulunan kardeşine saldırdı. Aynı eczaneye bir gecede iki kez saldırılması, nöbet güvenliği konusundaki endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin önemini çok acı bir şekilde gösterdi.

Konuyla ilgili Türk Eczacıları Birliği’nden de bir açıklama geldi. Birlik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Halkımızın en yakın sağlık danışmanı olan eczacıların, can güvenliklerinin sağlandığı bir ortamda nöbet hizmeti sunmak istemesi en doğal haklarıdır. Ancak meslektaşlarımızın ve eczane teknisyenlerimizin yaşadığı şiddet olaylarına her geçen gün yenilerinin eklenmesi, ilaç ve eczacılık hizmetlerimizin güvenle sunumunu neredeyse imkânsız hale getirmiştir.

Hastalarımıza kesintisiz ve nitelikli ilaç - eczacılık hizmeti sunarken, her an şiddete uğrayabileceğimiz endişesi ile görev yapmak sürdürülebilir bir durum değildir.

Türk Eczacıları Birliği olarak sorunu defalarca dile getirmemize rağmen caydırıcı bir önlem alınmadığına üzülerek şahit oluyoruz. Bu durum, nöbet sunum sistemimizi mevzuat çerçevesinde ilgili kurullarımızda yeniden ele almamızı zorunlu kılmaktadır.

Türk Eczacıları Birliği olarak tüm yetkilileri eczacıya ve sağlık çalışanlarına şiddete karşı en etkili önlemleri almaları konusunda bir kez daha göreve davet ediyor, faillerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyoruz.”


13 Şubat 2024, 08:10