TEİS Başkanı Saydan: "Kronik Hastalar İlaç Bulamıyor"

TEİS Başkanı Saydan:

TEİS Başkanı Saydan, ilaç yokluğu sorunları ile ilgili olarak 65 yaş üstü kronik hastaların yaşadıkları ve olası riskler konusuna dikkat çekti.

Türkiye ilaç temini sorunlarını uzun zamandır yaşamaya devam ediyor. Konuyla ilgili tepkileri sıklıkla dile getiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, özellikle yaşlı hastalarda yaygın olan kronik hastalıklar konusunun altını çizdi. 

TÜİK’in 2023 yılına ait Türkiye Yaşlı Profili Araştırma verilerine göre, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 78.7’sini kronik hastalardan oluştuğunu dile getiren Saydan, bu hastaların ilaç yokluğu dolayısıyla büyük problemler yaşadığını dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Saydan şunları söyledi:

“Bu kişilerde, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği, inme-felç, hepatit, astım gibi kronik hastalıklar sıkça görülüyor. Kronik hastalar hastalıkla mücadele ederken, üstüne bir de ilaç bulmak için mücadeleye giriyorlar. Hastalar ilaç bulmak için eczane eczane dolaşıyor. Özellikle ithal ilaçlarda sorun yaşıyoruz. Bulunamayan ilaçların başında kanser, diyabet, hormon ilaçları geliyor. İlaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun halini almış durumda."

TEİS'in yerli ilaca olan yatırımları her zaman desteklediğinin altını çizen Saydan, ancak temel konunun ve önceliğin ilaçların yerli veya ithal ilaçların bulunabilir olması olduğunu dile getirdi.


1 Nisan 2024, 14:07