TEİS Başkanı Saydan: SGK Ödeme Kapsamına Aldığı İlaçları Ödememek İçin Bahaneler Yaratıyor

TEİS Başkanı Saydan: SGK Ödeme Kapsamına Aldığı İlaçları Ödememek İçin Bahaneler Yaratıyor

TEİS tarafından yapılan basın açıklamasında SGK'nın geri ödeme listesinde yer alan bazı ilaçları ödememesi eleştirildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, geri ödeme listesinde olduğu halde SGK tarafından karşılanmayan bazı ilaçlar olduğunu söyledi. Konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasından öne çıkan noktalar şu şekilde:

"İrritabl bağırsak sendromu (IBS), seyahat ishali (turist ishali), hepatik ensefalopati de kullanılan Rifaksimin etken maddeli bakterilere karşı kullanılan antibiyotik ilacın KÜB (kısa ürün ) bilgisi ile Sağlık Uygulama Tebliğindeki endikasyonlar farklı olduğu için ve düzeltilmediği için ödenmemektedir. Eczanelerimizden verdiğimiz ilaçlar bu sebeple ödenmeyerek üyelerimiz mağdur edilmektedir.

Rifaksimin: Seyahat ishali (turist diyaresi), İrritabl bağırsak sendromu(spastik kolon ya da hassas bağırsak sendromu: Toplumun %15 ini etkileyen, kadınlarda 2 kat daha fazla görülen yaygın bir hastalık) ve hepatik ensefalopatiyi (siroz hastalarında bilinç durumunun zayıflaması) tedavi etmek için tanımlanan kronik mide-bağırsak bozukluklarında kullanılan bir antibiyotiktir."

Mama kullanan çocukların büyüme hormonu ilaçlarının da ödenmediğini dile getiren Saydan, boy kısalığının büyüme hormonu eksikliğine bağlı olması durumunda kullanılan ilaçlarla birlikte beslenme solüsyonu kullanılmasının kabul edilmediğini yani hayatının herhangi bir döneminde enteral beslenme solüsyonu (halk arasındaki tabiri ile mama) kullanmış bir çocuğun büyüme hormonu ilaçlarının SGK tarafından karşılanmadığını söylerek konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Hastanın, geçmişte mama kullanım raporu olması ve mama kullanması bu tedaviye engel olmamalıdır, zira bir çocuğun geçmişte malnütre (mamaya ihtiyacı) olması ayrı bir durum, farklı bir zamanda büyüme hormonu eksikliği olması ayrı bir durumdur. Bu bahaneler ile hastaların tedavi olmaları engellenmektedir."

Alzheimer ve Demans hastalarının sorunlarına da değinen Saydan, SGK'nın aynı hastalık için 2 farklı kod vermesi ve bir koda sahip gruba katılım paysız ödeme yapılırken diğer gruba katılım payı keserek ödeme yapılmasını "anlamsız" olarak nitelendirerek "Eczacılar olarak hasta yakınlarına ne cevap vereceğimizi bilemiyoruz." dedi.

Konuyla ilgili SGK'ya çağrıda bulunan Saydan, "Bizler 7 gün 24 saat eczanelerimizde hasta vatandaşlarımıza ilaç hizmeti vermeye çalışmaktayız. Verdiğimiz ilaçların bedelleri ödenirken “yersiz bahanelere” veya SUT değişikliği ile halledilebilecek sorunlar için kesintiler yaşamak istemiyoruz. TEİS olarak geri ödemeye alınan ilaçların bahaneler üretilerek eczacılarımızın mağdur edilmesini kabul etmiyoruz." diyerek açıklamasını sonlandırdı.


18 Mart 2024, 00:53