TEİS: Birçok İlacın Ruhsatı Var Ama Üretimi Yok!

Türkiye'den Haberler 12 Eylül 2023
TEİS: Birçok İlacın Ruhsatı Var Ama Üretimi Yok!

TEİS: Birçok İlacın Ruhsatı Var Ama Üretimi Yok!

Geçtiğimiz günlerde İsviçre kökenli çok uluslu bir ilaç firması, organ nakli hastalarında kullanılan ilacını artık Türkiye’ye getirmeyeceğini duyurmuştu. Konuyla ilgili olarak Tüm Eczacı İşverenler Sendikası da açıklama yapmış ve tepkilerini göstermişti. Yetkililer ise eşdeğer ilaçların üretildiğini ve hastaların mağdur olmayacağını açıkladılar. 

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan ise yaptığı açıklamada organ nakli için kullanılan, 7 farklı firma tarafından aynı etken maddeli 14 tane çeşitli miligramlarda ilacın ruhsat almış olduğunu ancak bunlardan yalnızca 500 mg’lık tek bir ilacın depolarda bulunduğunu, bu durumun da ilacın piyasada bulunurluğunun devamını sağlamada sorunlar doğurabileceğini söyledi.  

Saydan’ın açıklamalarından kesitler şu şekilde: 

“Ürün kaydı açılmamış olanlar bile mevcut. Bu da göstermektedir ki, ruhsat ve fiyat alan her ilaç üretilmiyor. İlaç firmaları ticari kuruluşlar olup kazanmadıkları hiçbir ürünü ne ithal ederler ne de üretirler. 

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almış 22 bin 235 adet ilaç bulunuyor. Fiyatlandırılması yapılmış ruhsatlı ilaç sayısı 15 bin 194, eczanede satışı yapılabilen ruhsatlı ilaç sayısı 14 bin 873 adet olup SGK tarafından ödenen ilaç sayısı ise 8 bin 354 adettir.  

Mevcut verilere bakılacak olursa her ruhsatlı ürün üretilecek diye bir koşul bulunmuyor. Eğer geri ödeme listesine girecekse SGK şartlarına uymak zorunda.  

Bahse konu ilaç için, 7 tane firma tarafından aynı etken maddeli ruhsat almış, çeşitli miligramlarda 14 ilaç bulunuyor. Bunlardan sadece 500 mg’lık tek bir ürün depolarda bulunuyor. Ürün kaydı açılmamış olanlar dahi mevcut. Bu da göstermektedir ki, ruhsat ve fiyat alan her ilaç üretilmiyor.” 

TEİS tarafından yapılan açıklamanın tamamını görmek için tıklayınız.

 

Reklam