Türk Eczacıları Birliği: Dışa Bağımlı Olmayan Bir İlaç Sektörü İçin Tüm Olanaklar Seferber Edilmelidir

Türk Eczacıları Birliği: Dışa Bağımlı Olmayan Bir İlaç Sektörü İçin Tüm Olanaklar Seferber Edilmelidir

Türk Eczacıları Birliği tarafından son günlerde gündem olan ilaç firmalarının bazı ilaçları pazardan çekmesi konusuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Türk Eczacıları Birliği tarafından, ülkemizde faaliyet gösteren bir yabancı ilaç firmasının Türkiye pazarında satışa sunduğu bazı ilaçların satışını sonlandırdığını duyurmasıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada hastaların ilaç bulma konusunda yaşadıkları mağduriyetlere dikkat çekilerek, yerli ilaç sanayinin desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklama şu şekilde:

"Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bir ilaç firması, dağıtım kanallarına gönderdiği bir yazıyla Türkiye pazarındaki satışa sunduğu bazı ilaçların satışını sonlandırdığını duyurmuş, firmanın İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörlüğü tarafından da bir basın kuruluşuna “mevcut ekonomik koşullara ve kur farklarına bağlı olarak ürünlerimizin bazı formlarının pazara sunumunu durdurmak zorunda kaldık" açıklaması yapılmıştır.

Söz konusu firma geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada şirketlerinin Türkiye’den çekildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ifade etmiştir. Açıklamada kamuoyunda haberlere esas olan bazı ilaçların satışının durdurulmasıyla ilgili farklı bir gelişmeden bahsedilmemiştir.

Konunun özü, firmanın Türkiye pazarından kısmen ya da tamamen çekilip çekilmemesi değildir. Konunun esası, epilepsi, Alzheimer, migren hastalarının kullandığı ilaçlar ile göz damlalarını içeren bazı ilaçların satışının durdurulması ve bu ilaçların bazılarının eşdeğerlerinin de olmaması nedeniyle hastalarımızın yaşadığı mağduriyettir. Firma tarafından yapılan açıklamada bu konuya açıklık getirilmemiştir.

Bölge Eczacı Odalarımızın ve eczacılarımızın, ilaca erişimde sıkıntılar yaşanan bu dönemde hastalarımızı ve kamuoyunu ilaç eczacılık faaliyetleri hakkında şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi mesleki zorunluluğudur.

Firma yaptığı açıklamada ayrıca uzun süredir bu ülke insanına hizmet verdiğini dile getirmiştir. Verdikleri hizmetler nedeniyle kendilerine teşekkür etmekle birlikte, vatandaşlarımızın da ülkemizin de bu hizmetleri karşılıksız bırakmadığını, bedeli ne ise ödediğini belirtmemiz gerekir.

Hastalarımızın yaşayacağı bu tür mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yerli ilaç sanayimizin tüm imkanlar kullanılarak desteklenmesi ve bu ilaçların ülkemizde bir an önce üretilerek ülke insanımızın hizmetine sunulması gerekmektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak bu konuda gereken sorumluluğu alacağımızı belirtiyor, ilgili tedbirlerin acilen alınması konusunda yetkili kurumlara çağrıda bulunuyoruz."


29 Ocak 2024, 12:20