Yılsonu İşlemleri Hakkında TEİS Bilgilendirmesi

Yılsonu İşlemleri Hakkında TEİS Bilgilendirmesi

TEİS tarafından yılsonuyla birlikte eczanelerde yapılacak olan işlemlerle ilgili bilgilendirme yazısı paylaşıldı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) “Yılsonu İşlemleri Hakkında Önemli Bilgilendirme” başlıklı duyurusunda yılsonu ile birlikte eczanelerde yapılması gereken işlemlerle ilgili bilgi aktardı.

Yapılan bilgilendirme şu şekilde:

"Bildiğiniz üzere Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirlerimiz tarafından eczanelerimizden her sene olduğu gibi yılsonu defter tasdiki ve kırtasiye ücreti olarak farklı fiyatlar talep edilmektedir.

Eczaneler 01.01.2022 tarihinden itibaren e-fatura ve e deftere zorunlu olarak geçirilmiştir. Bununla birlikte yılsonlarında noter onayı gereken yevmiye ve kebir defterleri onayı kaldırılmıştır.

E-defter mükellefleri için notere envanter defteri tasdiki zorunluluğu devam etmektedir. Eczacılarımızın 2024 yılı için Aralık ayı sonuna kadar envanter defterini notere tasdik ettirmeleri gerekmektedir. Envanter defteri noter tasdik ücreti (defter bedeli hariç) Noterler Birliği fiyat listesine göre 583,99 TL’dir. 

 

b5bcc8_07fb45f6b16d4779af2ed66f99bdcdfa~mv2.png.webp

 

Mali müşavirliğimizden alınan bilgiye göre Meslek Odalarının açıklamış olduğu defter tasdik ücretleri genel olup; açıklanan listelerde e-fatura, e-defter hizmeti bölümünde yer alan ücretler e- defter genel hükümleri uyarınca defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, kaydedilmesi, beratların kağıt ortamında alınması, program ve kırtasiye giderlerinden dolayı talep ettikleri ücrettir.

 Muhasebe Odalarınca belirlenen ücretleri üyelerimiz, mali müşavirleri ile istişare ederek anlaşma sağlayabilirler. Çünkü Muhasebe eczanelerimizin finansal faaliyetlerini yürütmede önemli bir rol oynamaktadır. Eczanelerimize ait gelir ve giderleri takip etmek, yasalara uyum sağlamamızı ve mali konularda (vergi vs.) doğru karar vermemizi sağlayacak finansal bilgileri analiz etmemize muhasebecilerimiz yardımcı olacaktır.

Yıl sonu münasebeti ile dikkat etmeniz gerekenler :

  •         Eczanelerimiz yıl içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılan kesintileri SGK Muhasebe Servisinden aldıkları evrak ile gelir vergi matrahında gider olarak gösterebilirler.
  •         Eczanelerimizin yıl sonu itibariyle fiili stok (envanter) sayımlarını yapmaları gereklidir. İTS ve eczanelerimizde yoğunluk (nöbet gibi) sebebi ile düşülmesi sehven unutulan ilaçların kontrolünü yaparak bu tür hatalar düzeltilmelidir.
  •         Üyelerimiz, aralık ayına ait reçetelerinin Medulaya girişini aynı ay içinde yapmalarını, ileride yaşanacak mağduriyetlere mani olmak amacı ile özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Zorunluluk olmadıkça Aralık ayı reçetelerinin silinerek ocak ayına girişi yapılmamalıdır.

Sendikamızın yol arkadaşları Değerli Üyelerimiz, 

Bu duyuru vesilesiyle şimdiden 2024 yılının hem mesleğimiz, hem vatanımız ve sevdiklerimiz için sağlıklı ve huzurlu geçmesini istiyor, güzel bir 2024 olmasını temenni ediyoruz.

Saygılarımızla…"

 

Yapılan bilgilendirmeler için Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'na teşekkür ediyoruz.


12 Aralık 2023, 12:00