Wellcare İş Birimi Direktörü İlhan Ok Röportajı

15 Mart 2024
Wellcare İş Birimi Direktörü İlhan Ok Röportajı

1.Özgeçmişinizi bizimle paylaşarak kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Devamında Marmara Üniversitesinde Pazarlama yüksek lisansı yaptım. 

Uzun yıllardır ilaç sektöründe ulusal ve uluslararası firmalarda, satış pazarlama departmanlarında farklı görevler üstlendim. Evliyim, bir kızım ve bir oğlum var.

 

2.Şu anda neler yapıyorsunuz?

Halen Wellcare İş Birimi Direktörü olarak görev yapıyorum. Wellcare, sektörde 50 yılı aşkın birikim ve tecrübeye sahip İLKO İlaç’ın tüketici sağlığı markasıdır. Daima tüketici sağlığı alanına yeni, yüksek teknoloji ile geliştirilen ve üretilen inovatif ürünler sunma hedefi ve bakış açısıyla çalışıyoruz. Temel amacımız; günlük hayatın her safhasında, yaşam kalitesini yükseltmek üzere otoriteler tarafından onaylı, bilimsel çalışmalara dayanan güvenilir ürünlerimiz ile tüketicilere ‘Sağlıkla Yaşama Sanatı’ sunmak.

Sahip olduğumuz ilaç kültürü ve bakış açısıyla, ilaçta uygulanan kalite ve güvence süreçlerini birebir uygulayarak ürünler geliştirmekte ve üretmekteyiz. Klinik çalışmalara sahip, sertifikalı hammaddeler kullanarak uluslararası yönetmeliklerde belirtilen doğru doz ve doğru bileşime sahip şekilde geliştirilerek kullanıcıya sunduğumuz ürünlerde tüketici uyuncu da gözetilerek tat, koku, kullanım kolaylığı özellikleri üzerinde de titiz ve inovatif çalışmalar yürütmekteyiz. Bu noktada Ar-Ge gücümüzün özellikle altını çizmek isterim, bizi farklılaştıran önemli unsurlardan biri.  Ankara’da bulunan İlko Argem Ar-Ge Merkezimizde küçük moleküllü jenerik ürünler ve çeşitli gıda takviyeleri ile destek ürünleri geliştirilmekte.

Şu anda Vitamin ve Mineraller, Omega 3, Kolajen, Burun sağlığı (Sinomarin), Özel Takviyeler, Sindirim sağlığı, Probiyotikler, Bitkisel takviyeler ve kadın doğum olmak üzere 8 farklı kategoride 40’ın üzerinde ürün içeren bir portföye sahibiz.

Kısaca özetlemem gerekirse; Vitamin ve Mineraller kategorisi altında Türkiye’nin ilk zeytinyağı içeriği ile sprey formda ve koruyucu, katkı maddesi, şeker, tatlandırıcı içermeyen, Vitamin D3 (400 IU-600 IU-1000 IU) ile Vitamin D3+K2, Magnezyum+Vitamin B6, Vitamin C+Selenyum efervesan tablet, Vitamin B12 (500 mcg-1000 mcg), Lipozomal Vitamin C, Vitamin C + Çinko çiğneme tableti ile Mikroenkapsüle Demir içeren Kidsfer ürünlerimiz bulunuyor.

Sindirim sağlığı portföyümüz; Gaspass Plus ile gaz birikimine bağlı şişkinlik, kramp, ağrı gibi sindirim sistemi sorunlarına 15 dakikada etki başlangıcı olan Türkiye’deki ilk ve tek formülasyonu ile çözüm sağlarken; kronik ve akut kabızlık problemlerine ise Constipass ile çözüm sunmaktadır.

Wellcare’in probiyotik markası Provim içeriğindeki probiyotikler; sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunmaktadır. Provim Shape, etkinliği kanıtlanmış ve Kanada Probiyotik Rehberi’ne girmiş, patentli B420 suşu içermektedir. Provim Daily tek kapsülde 5 milyar probiyotik mikroorganizma, B kompleks vitaminler, C vitamini ve Çinko kombinasyonu ile güçlü bir içeriğe sahip diğer ürünümüz.

4-10 yaş gurubu çocuklara yönelik Provim Kids damla içeriğindeki probiyotik mikroorganizmalar Probiotical S.p.A’nın patentli mikroenkapsülasyon teknolojisi ile üretilmiştir.

Bitkisel takviyeler kategorimiz; Wellcare Immune Şurup, Wellcare Immune Efervesan Tablet ile Wellcare Expera Şurup ürünlerinden oluşuyor.

Burun Sağlığı kategorimiz ise Sinomarin ürünlerini kapsıyor. Yüzde 100 doğal, etkinliği klinik olarak kanıtlanmış, burun temizliği yanı sıra tıkalı burnu açma özelliğine sahip Sinomarin, benzersiz formülü ile yenidoğandan itibaren her yaş grubuna hitap etmektedir.

 

Çocuklar için likit, yetişkinler içinse kapsül formlarda sunduğumuz Wellcare Omega 3 ürünlerimiz; trigliserid formda ve yüksek Omega 3 içeriyor. Farklı doğal aromalarla formüle edilen Wellcare Omega 3 Şuruplar üstün lezzet ödülüne sahip iken kapsül formların içerisinde doğal antioksidan özelliği ile bilinen Biberiye ekstresi bulunmaktadır.

Özel Takviyeler kategorimizde ise Wellcare Coenzyme Q10, Wellcare Quercetin, Wellcare Melatonin, Wellcare Flexible ve Wellcare Çinko Pikolinat ürünlerimiz yer alıyor.

Türkiye’de ilk ve tek Silisyum içeren Kolajen takviyeleri markamız Wellcare Collagen Beauty Boost serisi ise Toz Kavanoz, Saşe, Likit ve Tablet formlardan oluşmaktadır. Wellcare Collagen Beauty Boost serimiz; Eczacının Sesi ‘2023 Yılın Etkili Kombinasyon Ürünü’, Doctorclub Awards ‘Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması’ ile Altın Havan İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri ‘Yılın İnovatif Ürün’ ödüllerine sahip.

 

 

3.Gelecek planlarınız nelerdir?

2023 yılında Koenzim Q10, Quercetin, Çinko Pikolinat, Lipozomal C vitamini ve Vitamin C+Çinko Çiğneme Tableti lansmanlarımızı yaparak Özel Takviyeler ile Vitamin&Mineral kategorilerimizdeki portföyümüzü genişlettik. Yanı sıra Toz Kavanoz, Saşe, Likit ve Tablet formlardan oluşan Türkiye’de ilk ve tek Silisyum içeren Wellcare Collagen Beauty Boost markamızın lansmanını; eczacı ve basın mensuplarımızın davetli olduğu Konya’daki Üretim Tesislerimizde, Oylum Talu’nun sunum ve moderatörlüğünde Diyetisyen Yeşim Temel Özcan ve Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirdik.

OTC pazarındaki tüm zorluklara rağmen Wellcare markalı ürünlerimizde lansman ürünlerinin katkısı ve etkili satış pazarlama faaliyetleri ile ciro bazında 2022 yıl kapanışına göre %140’lık bir büyüme ile 2023 senesini tamamladığımızı söyleyebilirim.

2024 yılında portföyümüzü yeni ürünler ile daha da güçlendireceğiz. Ürün portföyümüzü, 2024 yılında hekim ve eczacı iletişim yatırımlarımızı sürdürerek çok daha yaygın ve daha çok tercih edilir bir konuma ulaştırmak birincil önceliğimiz. Marka gücümüzü ve satış performansımızı sürdürülebilir kılmak için farklı ürünlerimiz özelinde farklı platformlardaki reklam, tanıtım ve iletişim yatırımlarımıza da devam edeceğiz.

2024 yılında diğer bir önceliğimiz ihracat faaliyetlerimizi yaygınlaştırmak olacak. Bu çerçevede tüketici sağlığı alanında dünyanın en önemli fuarlarında markamızı temsil etmeye devam edeceğiz.

 

4.Sektöre yeni başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Tüketici Sağlığı alanı yoğun tempo gerektiren ancak bir o kadar da keyifli bir sektör. İlk süreçte alınması gereken ÜTE belgesi, sınavlı ürün eğitimleri, satış teknikleri, müzakere eğitimleri, etkin dinleme, analiz teknikleri vb. gibi birçok eğitim var. Alınan eğitimlerin iyi anlaşılması, sahada etkin uygulanması ve elbette iş performansına güçlü yansıması önem arz etmekte. Bu sektörün yüksek enerji, yetkin yetenek, sürekli öğrenme, takip ile sonsuz bir sabır ve çaba istediğini özellikle belirtmek isterim.