Glutensiz Beslenme

Glutensiz Beslenme

Gluten, buğday, arpa ve çavdarda bulunan proteinlerin genel adıdır. Bazı insanlar için sindirilmesi zor olabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Gluten Nedir?

Gluten, buğday, arpa ve çavdarda bulunan proteinlerin genel adıdır. Ayrıca, gıdalara doku ve lezzet sağlamak için de kullanılır.

Gluten, ekmeğe ve unlu mamullere esnek bir kalite ve çiğnenebilir bir yapı kazandıran bir bileşendir. Buğday, arpa ve çavdar gibi tam tahılların tüketilmesi, kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, bazı insanlar için gluten bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı insanlar, gluten içeren yiyecekleri tükettiklerinde olumsuz reaksiyonlar ve sağlık riskleriyle karşılaşabilirler. Gluten içinde bulunan peptidler, mide asitlerine karşı dayanıklıdır ve bu da bazı insanların onları sindirmesini zorlaştırabilir. Bu peptitler, hafif sindirim sorunlarından daha ciddi sağlık sorunlarına kadar çeşitli semptomlara neden olabilir.

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten intoleransı, glüten içeren herhangi bir gıda tüketildikten sonra glutenin sindirilememesi durumudur. Tipik olarak, gluten alımını takiben şişkinlik, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, kabızlık ve bağırsak rahatsızlıkları gibi semptomlara neden olabilir.

Glutensiz Beslenme Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Gelir?

Çölyak hastalığı, gluten içeren tahılların tüketilmesiyle tetiklenen bir otoimmün bağırsak hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin glutene karşı anormal bir tepki vermesiyle ince bağırsakta hasara yol açar. Yalnızca ince bağırsakla sınırlı kalmaz, farklı organ ve sistemleri de etkileyebilir. Her yaşta ortaya çıkabilir, çocukluk ve erişkinlik döneminde de görülebilir. Uzun süreli ishal, tekrarlayan karın ağrısı, uzun süren kabızlık, tekrarlayan kusma atakları, kilo alamama, kilo kaybı ve boy kısalığı gibi belirtiler görülebilir. Ancak, hastalık sessiz bir seyir de gösterebilir ve belirtiler olmadan ilerleyebilir. Hastalığın tek ve kesin tedavisi, gluten içermeyen bir diyet uygulamaktır.

Glutensiz Beslenme Nedir?

Glutensiz beslenme, gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı olan bireylerin gluten tüketimini önlemek amacıyla benimsediği bir beslenme tarzıdır. Glutensiz diyet olarak da bilinen bu yöntem, gluten içeren gıdaların tamamen diyetten çıkarıldığı bir beslenme düzeni sunar.

Glutensiz Besinler Nelerdir?

Glutensiz besinler arasında pirinç, mısır, nohut, darı, karabuğday ve kinoa gibi gıdalar bulunur. Ayrıca, "Glutensiz" ibaresi taşıyan un, makarna, şehriye, çikolata, kraker ve irmik gibi ürünler de tercih edilebilir. Glutensiz beslenme programında tüketilen her şeyin etiketini kontrol etmek önemlidir. İşlenmemiş besinler, yâni meyve ve sebzeler gibi doğal gıdalar genellikle glutensizdir. Ancak, işlenmiş gıdalarda (ambalajlı ürünler) ve birçok tahılda gluten içeriği yaygın olarak bulunabilir.
 


22 Şubat 2024, 21:49
Reklam