Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu, sinir sisteminin, bacakları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olan yaygın bir durumudur.

Huzursuz bacak sendromu uykunuzu ciddi şekilde bozabilir, uykuya dalmanızı veya uyandıktan sonra tekrar uykuya dönmenizi zorlaştırabilir. Bacakları hareket ettirmek veya yürümek genellikle rahatsızlığı giderir ancak hareket durduğunda hisler sıklıkla tekrarlanır.

 

Huzursuz bacak sendromu hem bir uyku bozukluğudur çünkü semptomlar dinlenme ve uyumaya çalışmayla tetiklenir, hem de bir hareket bozukluğudur çünkü bu sendroma sahip kişiler semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmek zorunda kalırlar.

 

Huzursuz bacak sendromu nasıl bir duygu?

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızı hareket ettirme isteği uyandıran hislere neden olur. Bu hisler çoğunlukla bacaklarınızda meydana gelir ancak aynı zamanda kollarınızı veya tüm vücudunuzu da etkileyebilir. Aşağıdaki duyguları yaşayabilirsiniz:

Kaşıntı

Ağrı

Yanma

Zonklama

Çekme

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri

  • Huzursuz bacak sendromunun ana semptomu bacaklarınızı hareket ettirmek için karşı konulmaz bir istektir.

 

  • Duygu genellikle akşamları veya geceleri daha kötüdür. Bazen kollar da etkilenir.

 

  • Huzursuz bacak sendromu aynı zamanda periyodik uzuv hareketleri olarak bilinen bacak ve kolların istemsiz sarsılmasıyla da ilişkilidir.

 

  • Bazı kişilerde ara sıra huzursuz bacak sendromu belirtileri görülürken, bazılarında ise bu belirtiler her gün görülür.

 

Huzursuz bacak sendromu aşağıdakileri yaşamanıza neden olabilir:

Ruh halindeki değişiklikler

Yorgunluk ve gündüz uykululuğu

Konsantrasyon sorunları

Hafıza kaybı

Verimliliğin azalması

Depresyon ve anksiyete

 

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi

Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri ve aktiviteleri, hafif ve orta dereceli Huzursuz bacak sendromunuz varsa biraz rahatlama sağlayabilir: 

  • Nasıl uyuyacağınıza dair ipuçları (örneğin, düzenli saatlerde uyumak ve gece geç saatlerde alkol ve kafeinden kaçınmak)

  • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak

  • Gündüzleri düzenli egzersiz yapmak

  • Bacaklara masaj yapmak veya ılık bir banyo yapmak.

 

Belirtileriniz daha şiddetliyse vücudunuzdaki dopamin ve demir değerlerini düzenlemek için ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Huzursuz bacak sendromuna demir eksikliği anemisi neden oluyorsa belirtileri tedavi etmek için gereken tek şey demir takviyesi olabilir.

 

Sendromun gelişiminde epigenetiğin rolünü araştıran çalışmalar mevcut. Sonuçlar hamilelik, bebeklik ve çocukluk dönemindeki demir eksikliğinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde bu sendromun gelişme riskini artırdığını göstermektedir. Bilim insanları, demir eksikliği ile ilişkili epigenetik değişiklikleri anlayarak huzursuz bacak sendromunun nasıl önleneceği konusunda yeni bilgiler sunulacağını umuyor.

 

Kaynak: Amerikan Ulusal Nörolojik Rahatsızlıklar Enstitüsü-NINDS

 


26 Nisan 2024, 15:32
Reklam