DSÖ Uyardı: Kozmetik Ürünlerde Bulunan Talk "Kansere Neden Olabilir"

DSÖ Uyardı: Kozmetik Ürünlerde Bulunan Talk

Dünya Sağlık Örgütü, kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin kansere yol açabileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin "insanlarda kansere sebebiyet verebilen muhtemel kanserojen" olarak sınıflandırıldığını açıkladı.

29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan "talk" hakkındaki bilimsel araştırmaları incelediği bu araştırmada, "perineal bölgede" talk barındıran vücut pudrası kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında sürekli artış olduğu vurgulandı.

Hayvan Deneylerinde de Kansere Neden Olduğu Tespit Edildi

Asbest minerallerinin yakınında doğal olarak bulunan "talk"ın "2A Grubu (muhtemel)" kanserojen madde olarak sınıflandırıldığı açıklamada, mineralin denek hayvanlarında kansere neden olması hakkında "yeterli kanıt" bulunduğuna dikkati çekildi.

Araştırma Sonuçları Nerede Yayınlandı?

IARC'ın söz konusu bulgularına "The Lancet Oncology" adlı dergide yayımlanan makalede yer verildi.

Johnson & Johnson'dan 700 Milyon Dolarlık Tazminat

ABD'li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi Johnson & Johnson şirketi 12 Haziran'da, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerinin kansere neden olduğu iddiasıyla 42 eyalet ile başkent Washington tarafından yürütülen soruşturmaları çözüme kavuşturmak için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.


8 Temmuz 2024, 18:17