Şeker Hastalarının Hayatında Devrim Yaratacak Buluş

Dünyadan Haberler 26 Ocak 2024
Şeker Hastalarının Hayatında Devrim Yaratacak Buluş

Sidney Üniversitesi ve Norveç Arktik Üniversitesi'nden bilim insanlarının geliştirdikleri yenilenebilir insülin şeker hastaları için büyük bir çözüm sunabilir.

Norveç ve Avustralya'dan iki üniversitenin ortak çalışması, şeker hastalarının hayatında devrim yaratabilecek bir buluşa imza attı. Sidney Üniversitesi ve Norveç Arktik Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından geliştirilen yenilebilir insülin, insülin iğnelerinin yerini alabilir. Çalışma kapsamında, insülin kapsül formunda veya nano-taşıyıcılar aracılığıyla bir parça çikolatanın içine yerleştirilerek vücuda alınabilecek. Bu yöntem, insülinin vücuttaki acil ihtiyaç duyulan bölgelere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayabilir.

Şırıngayla alınan insülinin tüm vücuda yayılmasının aksine, bu yenilebilir insülinin hedeflenen bölgelere ulaştırılması daha doğru olabilir. Yenilebilir insülinin mide asidi ve sindirim enzimleriyle parçalanmasını önleyen bir kaplayıcı içerdiği belirtiliyor. Bu sayede insülin, karaciğer gibi hedef bölgelere bozulmadan ulaşabiliyor. Araştırma, solucanlar, fareler ve sıçanlar üzerinde test edildikten sonra insan denemelerine geçilmesi planlanıyor. Yenilebilir insülinin başarılı olması durumunda, şeker hastalarının tedavisinde önemli bir ilerleme kaydedilebilir.

Reklam