NIASINAMID (NIACINAMIDE)

7 Mayıs 2024 Sağlık
NIASINAMID (NIACINAMIDE)
Ecz. Sema Uysal Zeybek, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni 1992 yılında tamamlamış ve yine Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisansını bitirmiştir. Medipol Üniversitesi’nde Klinik Eczacılık yüksek lisansını yapıp, Medipol Üniversitesi’nde Homeopati eğitimini tamamlamıştır. Etkin Eczacılık Derneği Kurucu üyesidir. 1993 - 2000 Bahçelievler’de Sema Eczanesi’ni açmıştır. Daha sonra 2000 - 2019 Sema Uysal Eczanesi İş Kuleleri’nde eczacılığı sürdürmüştür. 2019 yılında Sema Uysal Eczanesi Nişantaşı’nı açmıştır ve halen orada eczacılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Dermokozmetik Okulu ve OTC Okulu'nun kurucusudur. Evli ve iki oğlu bulunmaktadır.

Niasinamid (aynı zamanda nikotinamid, 3-piridinkarboksamid olarak da bilinir), niasin veya B3 vitamininin fizyolojik olarak aktif formudur. Topikal olarak uygulanan niasinamid cilt tarafından iyi tolere edilir. 

Dermatoloji alanında, kanser, kelebek hastalığı, akne vulgaris, sedef hastalığı, yara iyileşmesi ve pigmentasyon bozukluklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik niasinamid ve analogları üzerine birçok çalışma rapor edilmiştir. 

Kozmetikte niasinamid esas olarak %4 ila %5'lik bir konsantrasyonda formüle edilmekte ve cilt yaşlanmasını önlemek ve cilt tonunu aydınlatmak için kullanılmaktadır. Çeşitli klinik araştırmalar, niasinamid içeren formülasyonun, nikotin içermeyen kontrol formülasyonuna kıyasla kırışıklıklar, elastikiyet ve cilt rengi gibi konularda cilt yaşlanmasını hafifletme etkisine sahip olduğunu göstermiştir. 

Mekanizma: 

Niasinamid, doğrudan ROS/serbest radikal temizleme etkisi veya hücrelerin antioksidan kapasitesini artıran dolaylı bir etki yoluyla hücrelerin oksidatif stresini azaltır. Niasinamid, NAD+ havuzunu eski haline getirmek ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirmek için NAMPT tarafından metabolize edilir. Hem niasinamid hem de onun NMN ve 1-metilnikotinamid gibi metabolitleri, çeşitli deneysel modellerde anti-inflamatuar özellikler sergiler. Bu nedenle kozmetik uygulamalarında niasinamidin yanı sıra metabolitlerinin biyolojik aktivitelerinin de dikkate alınması önemlidir. 

Klinik Bulgular: 

Niasinamid ve türevlerinin Kollajen (tip I, III ve V), Elastin ve Fibrillin (1 ve 2) ekspresyonunu arttırdığı ve dermal fibroblast dokuda MMP (1, 3 ve 9) ve elastaz aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Niasinamid tek başına veya L-karnosin, hesperidin gibi diğer maddelerle kombinasyon halinde, fibroblast kollajen sentezini ve hücresel proliferasyonu arttırır, böylece in vitro yara iyileşmesini arttırır. 

%2 Niasinamid içeren bir yüz nemlendiricisi, rosacea hastalarında cilt bariyerlerini iyileştirmiştir. 

%5 Niasinamid içeren bir nemlendiricinin 12 haftalık kullanımda; ince çizgilerde, kırışıklıklarda, hiperpigmente lekelerde, kırmızı lekelerde ve ciltte solgunlukta (sararma) azalma ve elastikiyette artış sağladığı gözlemlenmiştir. 

Cilt aydınlatma etkisi: Niasinamid içeren jel ile ultrason tedavisinin kullanılması, 4 hafta sonunda tek başına jel tedavisine kıyasla hiperpigmentasyonu azaltmıştır. 

Niasinamid içeren ürünler, güneşten kaynaklanan cilt yaşlanmasını ve pigmentasyonu hafifletmek için güneş koruyucu ürünlerle birlikte kullanılabilir. 

 

Kaynak: 

Boo, Y.C. Mechanistic Basis and Clinical Evidence for the Applications of Nicotinamide (Niacinamide) to Control Skin Aging and Pigmentation. Antioxidants 2021, 10, 1315. https://doi.org/10.3390/antiox10081315 

Matts, P. J., Oblong, J. E., & Bissett, D. L. (2002). A review of the range of effects of niacinamide in human skin. Int Fed Soc Cosmet Chem Mag, 5(4), 285-289. 

Reklam